Enviro projektové dny

2. října 2019

Projektový den Ekoláků v Oucmanicích

Projektový den v ekologickém středisku v Oucmanicích 26. 9. 2019 byl zaměřen na realizaci dvou programů - Tkaní a Jeden za všechny a všichni za jednoho.

Oba programy byly určeny pro žáky nepovinného předmětu Ekologické praktikum, zúčastnili se všichni Ekoláci. Projektovému dni předcházela diskuze se žáky o tradicích a řemeslech našich předků, přírodních materiálech, které se dříve používaly k výrobě oděvů, jak se látky a oděvy dříve vyráběly v domácích dílnách.

Během vlastního projektového dne se žáci dozvěděli, ze kterých rostlinných a živočišných materiálů získáváme i dnes vlákna na výrobu textilií a vyzkoušeli si tkaní na několika typech tkalcovských stavů. Ve druhé části programu si vyzkoušeli svoji zručnost a trpělivost, protože metodou tkaní na destičce vyráběli z vlny vlastní barevný náramek. Svůj výrobek dokončili všichni a mohli si ho odnést domů.

Jeden za všechny, všichni za jednoho znamená, že má-li se skupině cokoli podařit, všichni musí táhnout za jeden provaz. Ekoláci si vyzkoušeli některé kooperativní hry založené na principu dobrovolnosti, směřující k potlačení sobeckosti a pochopení nezbytnosti spolupráce a přátelství. Přestože na začátku se někteří spolupráci bránili, postupně se do dění začlenili a hry nakonec bavily všechny.

Žáci si uvědomili nezbytnost spolupráce a důvěry v ostatní při většině lidských činností. Pochopili princip tkaní a nutnost rozvoje zručnosti, soběstačnosti a kreativity při ruční práci.

Odměnou pro všechny byla na závěr dne návštěva u hospodářských zvířat, které na statku chovají. Mezi nejoblíbenější jako vždy patřili králíčci a morčátka.

                                                                                                                Mgr. Eva Veselá
 

 

Projekt mimo školu - sedmáci v Jihlavě

Na samém začátku podzimu přálo sedmákům babí léto, a tak vyjeli do Jihlavy. Dopoledne prošli provozem ve firmě Enviropol, která je unikátním zpracovatelem vysloužilých elektrospotřebičů v Evropě. Polovina žáků se seznamovala s novou technologií zpracování elektroodpadu. Zhlédli jsme instruktážní videa, ve kterých byl celý proces, založený na rozemletí elektrospotřebičů a následné separaci jednotlivých materiálů na kovy, neželezné kovy, plasty, drahé kovy, schematicky znázorněn. Zjistili jsme se, že za celý den se
ve třísměnném provoze zpracuje asi 90 tun elektroodpadu, cesta odpadu na třídící lince trvá pouze 15 minut.

Druhá skupina žáků se seznámila ve vedlejší firmě ASMJ s tříděním plastů a papíru. Nechyběla ani prohlídka třídící linky a lisování vytříděného odpadu do balíků, které se odváží jako surovina do závodů na další zpracování. Na závěr jsme si prohlédli předměty, které se z recyklovaných plastů či papíru vyrábí a které denně používáme, např. ramínka na šaty, plastové nádoby, kýble, plotovky, obaly na vajíčka apod. Žáci se tak na vlastní oči ujistili, že třídění odpadu je správná věc a že třídit odpad má opravdu smysl. Poté jsme se po skupinách vyměnili.

V ZOO Jihlava jsme s průvodcem prošli doslova křížem krážem celou zahradou. V každém světadíle na nás čekali zástupci zvířat, které v ZOO chovají. Společný čas prohlídky rychle uběhl, každý si pak mohl prohlédnout pavilon tropů a výběhy, které si zvolil. Se spoustou pořízených fotek a videí a po skvělém občerstvení jsme se mohli vydat na zpáteční cestu domů. Každá dvojice žáků v připraveném pracovním listě pak předvedla, jak dobrými byli posluchači a pozorovateli.

                                                                                                           Žáci 7. tříd a E Veselá