Matematické soutěže

7. dubna 2016

Matematické soutěže I v letošním roce se naši žáci zapojili do školního kola již tradičních matematických soutěží Matematický klokan a Pythagoriáda. __________________________________________________________________________

MATEMATICKÝ KLOKAN je mezinárodní soutěž, která vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 3 kategorií: Klokánek (4. - 5. třída), Benjamín (6. - 7. třída), Kadet (8. - 9. třída). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu - letos 18. března. Ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku 24 bodů, takže lze tedy získat maximálně 120 bodů. V kategoriích Klokánek, Benjamin a Kadet je na řešení vymezeno 60 minut čistého času. V tabulce najdete vždy tři nejúspěšnější soutěžící z každé kategorie:

 

Klokánek (4. - 5. tř.)

Benjamín (6. - 7. tř.)

Kadet (8. - 9. tř.)

1.

Jan Wawrzyczek

106 b.

Tereza Ročková

65 b.

Josef Jahn

75 b.

2.

Markéta Polanská

76 b.

Tomáš Tejkl

59 b.

Markéta Severinová

63 b.

3.

Amálie Cinková

72 b.

Jindřich Habarta

57 b.

Viktorie Hegerová

62 b.

 

__________________________________________________________________________

PYTHAGORIÁDA je matematická soutěž pro žáky pátýchosmých tříd základních škol. Každé zadání obsahuje patnáct příkladů na prostorovou představivost a logické uvažování. Aby řešitel byl úspěšný, musí mít 10 a více bodů. Ze školních kol mohou žáci postoupit do okresních, a následně až do krajských kol. Letos se konal již 39. ročník soutěže, jejímž cílem je zvýšit zájem o matematiku. A jak soutěž dopadla? Úspěšným řešitelem školního kola Pythagoriády se stal Josef JAHN (8. ročník). Ostatním soutěžícím se nepodařilo překonat stanovenou hranici 10 bodů.

Jmenovaným řešitelům matematických soutěží gratuluji k jejich úspěchu! Zapsala Mgr. Renáta Drážná.

__________________________________________________________________________